Kategorie
Tabletki z serii Apap Extra zawierają w swoim składzie paracetamol oraz kofeinę, która to potęguje działanie przeciwbólowe leku.
Dzięki połączeniu paracetamolu (500 mg) i kofeiny (65 mg) leki z linii Apap Extra sprawdzają się w bólach pooperacyjnych, bolesnym miesiączkowaniu, nerwobólach i migrenach. To również skuteczne środki na objawy przeziębienia oraz obniżające gorączkę.
Jeśli lek stosowany jest zgodnie z zaleceniami producenta, nie ma obaw co do jego szkodliwości. Pewne grupy pacjentów powinny jednak zachować ostrożność wybierając preparat z serii Apap Extra. Po lek z tej linii bezpiecznie można sięgać jedynie w II i III trymestrze ciąży, w innych wypadkach nie zaleca się stosowania leku na własną rękę. Nie jest to również preparat dla dzieci, a jedynie dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Ponadto nie powinno łączyć się Apapu Extra z alkoholem. Ze względu na zawartość paracetamolu, wykazuje on niekorzystny wpływ na wątrobę. Jeśli pacjent nie ma konieczności zastosowania bardzo silnego leku przeciwbólowego, rekomenduje się wybranie produktów Apap bez recepty, które nie zawierają kofeiny.
Pierwsze efekty działania pojawiają się zazwyczaj po 30 minutach od zastosowania leku Apap Extra i utrzymują się niemal do 6 godzin. Dlatego zaleca się sięgać po tabletki z paracetamolem i kofeiną nawet do 4 razy na dobę. Jednorazowo stosuje się maksymalnie 2 pojedyncze dawki preparatu.
Apap sprawdza się zarówno jako lek na ból głowy, pleców, bóle menstruacyjne, a także podczas przeziębienia i grypy, ponieważ skutecznie obniża gorączkę. Postaci tych produktów są dostosowane do potrzeb każdego pacjenta. Dlatego można tutaj znaleźć zarówno syrop na gorączkę dla dziecka z paracetamolem, jak i tabletki oraz saszetki dla dorosłych. Dzięki zawartości dodatkowych składników aktywnych, takich jak kofeina w linii Apap Extra, a także chlorowodorku difenhydraminy w serii Apap Noc, uzyskać można lepsze efekty działania. Leki te sprawdzają się w napięciowym bólu głowy oraz migrenie, a także kiedy dolegliwości bólowe wywołują bezsenność.
Leki Apap, zawierające w swoim składzie paracetamol, są uznawane za bezpieczne dla żołądka. Nie powodują uszkodzeń w obrębie śluzówki oraz mogą być przyjmowane bez jedzenia. Poza tym, kiedy zaistnieje potrzeba, Apap Junior w formie zawiesiny może być podawany dziecku już od pierwszych dni życia. Jest to lek bezpieczny również w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, o ile w składzie preparatu znajduje się jedynie paracetamol.
Dla zachowania najlepszych efektów kuracji ważne jest przyjmowanie paracetamolu zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj pacjenci sięgają po produkty Apap 3 razy na dobę, stosując jednorazowo pojedynczą bądź podwójną dawkę leku.
Pierwsze efekty działania po zastosowaniu Apapu pojawiają się już po 30 minutach. Przeciwbólowo leki te działają do 6 godzin, a przeciwgorączkowo nawet do 8 godzin. Dlatego zażycie kolejnej tabletki lub saszetki z paracetamolem nie powinno odbywać się częściej niż co 4 godziny.
Bez konsultacji z lekarzem kuracja przeciwbólowa lekiem Apap może trwać do 5 dni. Jeśli po tym czasie nie zaobserwuje się poprawy bądź całkowitego ustąpienia objawów warto udać się do specjalisty. W celu obniżenia gorączki tabletki marki Apap mogą być stosowane przez 3 dni.