Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Ostrzeżenia
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Ibum Forte 200 mg/5 ml to zawiesina doustna zawierająca ibuprofen – substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy dla dzieci Ibum Forte posiada następujące wskazania:
- stany gorączkowe różnego pochodzenia między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego,
- bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak:
- bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych),
- bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania,
- bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia),
- bóle na skutek urazów tkanek miękkich,
- bóle pooperacyjne,
- bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
Ibum Forte dla dzieci jest odpowiedni od 3. miesiąca życia.
Dawkowanie
Lek stosuje się doustnie.
Dawka dobowa leku Ibum Forte, zawiesina doustna ściśle zależy od masy ciała i wynosi: 20-30 mg/kg mc. w dawkach podzielonych:
Wiek dziecka (masa ciała dziecka): 3-6 miesięcy (5-7,6 kg).
Dawka jednorazowa: 1,25 ml (50 mg).
Maksymalna dawka dobowa: 3 razy po 1,25ml = 150 mg.
Wiek dziecka (masa ciała dziecka): 6-12 miesięcy (7,7-9 kg).
Dawka jednorazowa: 1,25 ml (50 mg).
Maksymalna dawka dobowa: 3-4 razy po 1,25 ml = 150-200 mg.
Wiek dziecka (masa ciała dziecka): 1-3 lata (10-15 kg).
Dawka jednorazowa: 2,5 ml (100 mg).
Maksymalna dawka dobowa: 3 razy po 2,5 ml = 300 mg.
Wiek dziecka (masa ciała dziecka): 4-6 lat (16-20 kg).
Dawka jednorazowa: 3,75 ml (150 mg).
Maksymalna dawka dobowa: 3 razy po 3,75 ml = 450 mg.
Wiek dziecka (masa ciała dziecka): 7-9 lat (21-29 kg).
Dawka jednorazowa: 5 ml (200 mg).
Maksymalna dawka dobowa: 3 razy po 5 ml = 600 mg.
Wiek dziecka (masa ciała dziecka): 10-12 lat (30-40 kg).
Dawka jednorazowa: 7,5 ml (300 mg).
Maksymalna dawka dobowa: 3 razy po 7,5 ml = 900 mg.
Wiek dziecka (masa ciała dziecka): powyżej 40 kg.
Dawka jednorazowa: 7,5-10 ml (300-400 mg).
Maksymalna dawka dobowa: 3-4 razy po 7,5 ml = 900-1200 mg.
Lek należy podawać w odstępach co najmniej sześciogodzinnych.
U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia lek można podawać tylko po konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
Leku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjent ma uczulenie na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
- u pacjentów z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacją
(przedziurawieniem) lub krwawieniem, również występującymi po zastosowaniu NLPZ,
- u pacjentów, u których w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi występowały w przeszłości jakiekolwiek objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki, duszności lub astmy oskrzelowej,
- w przypadku przyjmowania innych leków z grupy NLPZ (w tym inhibitorów COX-2 takich jak celekoksyb lub etorikoksyb),
- jeśli występuje ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca,
- jeśli występuje krwawienie w mózgu (krwawienie z naczyń mózgowych) lub inne krwawienie,
- jeśli występują zaburzenia krzepnięcia krwi, skaza krwotoczna (skłonność do krwawień) lub zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu.
Skład
- Substancją czynną leku jest ibuprofen. 5 ml zawiesiny zawiera 200 mg ibuprofenu.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: maltitol ciekły, glicerol, guma ksantan, sacharyna sodowa, sodu benzoesan (E 211), kwas fumarowy, disodu fosforan dwunastowodny, aromat naturalny malinowy WONF L783 (zawiera naturalne substancje aromatyczne oraz glikol propylenowy E 1520), woda oczyszczona.
Działania niepożądane
Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się do lekarza, jeśli u dziecka występują:- objawy krwawienia z przewodu pokarmowego, takie jak: silny ból brzucha, czarne stolce, krwawe wymioty lub cząsteczki o ciemnej barwie, które przypominają fusy kawy,
- objawy rzadkich lecz poważnych reakcji alergicznych, takich jak nasilenie astmy, niewyjaśnione świszczenie lub duszność, obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, kołatania serca, spadek ciśnienia krwi prowadzący do wstrząsu. Objawy mogą wystąpić nawet po pierwszym zastosowaniu leku. Jeśli którykolwiek z tych objawów wystąpi, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem,
- ciężkie reakcje skórne, takie jak wysypka obejmująca całe ciało, złuszczanie, powstawanie pęcherzy i odpadanie płatów skóry.
Przechowywanie
Przechowywać w zamkniętym oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25
oC.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Okres przechowywania po pierwszym otwarciu: 6 miesięcy.
Ostrzeżenia
- Ibum Forte może maskować objawy istniejącego zakażenia lub gorączki.
- Przyjmowanie takich leków jak Ibum Forte może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru. Ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku. Nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane (3 dni).
- W przypadku kłopotów z sercem, przebytego udaru, lub podejrzenia, że występuje ryzyko tych zaburzeń (podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu, palenie tytoniu) należy omówić sposób leczenia z lekarzem lub farmaceutą.
- Podczas ospy wietrznej należy unikać stosowania leku Ibum Forte.
- Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Adres producenta
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.
ul. Żmigrodzka 242e,
51-131 Wrocław.
e-mail: informacjaoleku@hasco-lek.pl
Podmiot odpowiedzialny
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.
ul. Żmigrodzka 242e,
51-131 Wrocław.
e-mail: informacjaoleku@hasco-lek.pl
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.