Spis treści
Opis Działanie Dawkowanie Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Skład Działania niepożądane
Opis Lek zawierający liofilizowane drożdżaki Saccharomyces boulardii, stosowany w leczeniu biegunek różnego pochodzenia.
Działanie Bakterie należące do szczepu Saccharomyces boulardii, przechodząc przez układ pokarmowy, wspierają barierę ochronną w sposób biologicznie podobny do fizjologicznej mikroflory jelitowej. W ten sposób dochodzi do hamowania aktywności części z chorobotwórczych drobnoustrojów, a także produktów ich metabolizmu np. toksyn. Jest to szczególnie ważne w przypadku bakterii Clostridium difficile, które przyczyniają się do rozwoju biegunek pojawiających się na skutek przyjmowania antybiotyków. Substancja czynna
probiotyku Enterol zapobiega również namnażaniu się Vibrio cholerae odpowiedzialnej za biegunkę sekrecyjną.
Dawkowanie Dorośli i dzieci: od 1 do 2 kapsułek dziennie. Połknąć popijając odpowiednią ilością wody. W razie konieczności istnieje możliwość zwiększenia dawki. Nie stosować tuż po posiłku.
Lek
Enterol można aplikować jednocześnie z
antybiotykami .
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku
Enterol . Nie należy aplikować u pacjenta z założonym wkłuciem do żyły centralnej. Nie podawać u osób w stanie krytycznym lub ze znacznie zmniejszoną odpornością, ze względu na ryzyko fungemii.
Skład Substancja czynna : liofilizowane drożdżaki Saccharomyces bouldardi CNCM I-745 (250 mg w 1 kapsułce)
Substancje pomocnicze:
laktoza jednowodna, magnezu stearynian; składniki kapsułki żelatynowej: żelatyna, tytanu dwutlenek. Działania niepożądane Rzadkie (od 1 do 10 pacjentów na 10000): wzdęcia.
Bardzo rzadkie (u 1 na 10000 osób): miejscowa wysypka, świąd, reakcje alergiczne i anafilaktyczne, obrzęk twarzy i naczynioruchowy i osutka.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak powinno się stosować enterol z antybiotykiem?
Enterol działa nieco odmiennie w porównaniu z naturalną florą bakteryjną. Oznacza to, że kiedy lek dostaje się do światła jelit hamuje aktywność wielu szczepów chorobotwórczych, które są odpowiedzialne m.in. za powstawanie biegunki poantybiotykowej. Ze względu na ten inny mechanizm Enterol może być stosowany razem z antybiotykiem, bez konieczności zachowywania przerwy czasowej. Oczywiście warto również kontynuować stosowanie kapsułek Enterol jeszcze kilka dni po zakończeniu antybiotykoterapii.
Kiedy można podawać dziecku Enterol? Czy tylko przy biegunce?
Lek Enterol dobrze sprawdza się w leczeniu biegunki, ponieważ hamuje aktywność drobnoustrojów ją wywołujących. Jest również probiotykiem polecanym przez lekarzy do stosowania podczas atybiotykoterapii. Kiedy podajemy Enterol dziecku, które będzie miało problem z połknięciem kapsułki, jej zawartość można rozpuścić w wodzie lub dodać Enterol do mleka, co znacznie ułatwi jego podanie. Ewentualnie na rynku dostępna jest forma leku Enterol dla dzieci w postaci saszetek.
Jak ustały objawy zatrucia pokarmowego, to jak długo jeszcze stosować enterol?
W celu zapewnienia sobie całkowitego wyleczenia oraz zabezpieczenia się przed nawrotem choroby warto sięgać po Enterol jeszcze kilka dni po ustaniu objawów. Pozwoli to na bardziej efektywne zwalczenie patogenów chorobotwórczych, które wywołały nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Po ustaniu objawów można stosować Enterol nie 2 ale 1 raz na dobę.
Co to za lek ten enterol? Czy jak wyjeżdżam do Egiptu, to powinienem go ze sobą zabrać, żeby mieć coś przeciwbiegunkowego?
Enterol stosujemy jako probiotyk. Żywe bakterie Saccharomyces boulardii zawarte w leku, mają zdolność hamowania szczepów chorobotwórczych wywołujących biegunki. Chociażby dlatego warto go zabierać ze sobą na wyjazdy w egzotyczne kraje. Poza tym jest to preparat zarejestrowany jako lek, co oznacza, że mamy pewność co do jego zawartości i skuteczności. Jeśli zależy nam na jakości to nie ma co szukać jakiegoś zamiennika za Enterol.