Spis treści
Opis Działanie Dawkowanie Skład Działania niepożądane Informacje dodatkowe
Opis Saszetki do rozpuszczania na języku o smaku truskawkowo-waniliowym, polecane w leczeniu gorączki i bóli u dzieci od 4 roku życia.
Działanie Paracetamol należy do grupy farmakoterapeutycznej analgetyków (leków przeciwbólowych), które równocześnie działają jako antypiertyki (leki przeciwgorączkowe) i słabe leki przeciwzapalne.
Dawkowanie Dawkę ustala się na podstawie informacji podanych w poniższej tabeli.
Dawka leku zależy od wieku i masy ciała, zwykle jednorazowa dawka
wynosi 10-15 mg paracetamolu na kilogram masy ciała, do całkowitej
dobowej do 60-75 mg/kg masy ciała. Odpowiedni odstęp między dawkami
zależy od objawów i maksymalnej całkowitej dawki dobowej. Należy
zachować co najmniej 6-godzinny odstęp pomiędzy dwiema dawkami, co
oznacza podawanie leku maksymalnie 4 razy na dobę.
Masa ciała (wiek)
Pojedyncza dawka
Maksymalna dawka dobowa
17 kg - 25 kg (4-8 lat)
250 mg paracetamolu (1 saszetka)
1000 mg paracetamolu (4 saszetki)
26 kg-40 kg (8-12 lat)
500 mg paracetamolu (2 saszetki)
1500 mg paracetamolu (6 saszetek)
Lek Apap Junior podaje się wyłącznie doustnie.
Nie należy przyjmować leku po posiłku.
Granulat należy przyjąć bezpośrednio do jamy ustnej na język, a następnie połknąć bez popijania.
Specjalne grupy pacjentów
Zaburzenie czynności wątroby lub nerek
U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek należy zmniejszyć
dawkę lub wydłużyć odstęp pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza
lub farmaceuty.
Przewlekły alkoholizm
Przewlekłe spożywanie alkoholu może obniżać próg toksyczności
paracetamolu. U takich pacjentów minimalny odstęp pomiędzy dwiema
dawkami powinien wynosić co najmniej 8 godzin. Nie należy przyjmować
więcej niż 2 g paracetamolu na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie wymaga się dostosowania dawkowania.
Skład 1 saszetka zawiera:
substancję czynną: paracetamol 250 mg;
Ponadto lek zawiera: sorbitol (E 420), talk, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, magnezu tlenek lekki, karmeloza sodowa, sukraloza (E 955), magnezu stearynian, hypromeloza, kwas stearynowy, sodu laurylosiarczan, tytanu dwutlenek (E 171), symetykon, aromat truskawkowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, triacetynę, 3-hydroksy-2-metylo-4H-piran-4-on), aromat waniliowy (zawiera maltodekstrynę, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, sacharozę).
Działania niepożądane Możliwe jest wystąpienie następujących rzadkich działań niepożądanych:
niedokrwistość
niedokrwistość niehemolityczna i choroby szpiku kostnego z zaburzonym wytwarzaniem krwinek
małopłytkowość
zaburzenia zewnątrzwydzielnicze trzustki, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki
objawy alergiczne
pokrzywka
reakcje anafilaktyczne
alergie na pożywienie i leki
choroby nerek
Informacje dodatkowe
Dlaczego APAP Junior?
APAP Junior stosuje się w celu obniżenia gorączki i złagodzenia łagodnego lub umiarkowanego bólu.
Od 4 roku życia (dla dzieci ważących 17 kg i więcej)
Bez popijania
Smak truskawkowo-waniliowy
APAP Junior jest odpowiedni np. dla dzieci, które:
nie potrafią jeszcze przełknąć tabletek lub kapsułek
nie chcą już jednak przyjmować dużej ilości zawiesiny
Jak stosować APAP Junior?
Dawki zależą od wieku i masy ciała; dawka jednorazowa wynosi od 10 do 15 mg/kg masy ciała, a całkowita dawka dobowa wynosi 60-75 mg/kg masy ciała.
Masa ciała (wiek)
Pojedyncza dawka (Liczba saszetek)
Maksymalna dawka dobowa
17-25 kg
(4-8 lat)
1000 mg paracetamolu
(4 saszetki)
26-40 kg
(8-12 lat)
1500 mg paracetamolu
(6 saszetek)
Sposób podawania
Granulat należy przyjmować bezpośrednio do ust (na język) i połknąć bez popijania wodą.
Nie przyjmować po posiłku.
Nie wolno stosować leku dłużej niż 3 dni bez zalecenia lekarza.
Odstęp miedzy poszczególnymi dawkami nie powinien być krótszy niż 4 godziny.
Stosować u dzieci powyżej 4 roku życia (od 17 kg).
Wybierz APAP odpowiedni do potrzeb dziecka
Na każdą gorączke od urodzenia1
Mało leku do połknięcia, smakuje dzieciom2
Na przeziębienie i grypę od 6 roku życia:
udrożnia nos i zatoki, usuwa gorączkę i ból
Na każdą gorączke od urodzenia1
Mało leku do połknięcia, smakuje dzieciom2
APAP dla dzieci FORTE 40 mg/ml zawiesina 85 ml
SPRAWDŹ
Na przeziębienie i grypę od 6 roku życia:
udrożnia nos i zatoki, usuwa gorączkę i ból
APAP przeziębienie junior x 6 sasz
SPRAWDŹ
Skrócona informacja o leku po kliknięciu w „sprawdź”
1 U dzieci poniżej 3 miesiąca życia tylko po zaleceniu lekarza.
2 Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie marek, N=864, 77% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się, że stwierdzenie „APAP dla dzieci FORTE smakuje dziecku” pasuje do marki, Q1-Q4 2019, IQS CHPL APAP dla dzieci FORTE;
Szczegóły produktu
Substancją czynną jest paracetamol 250 mg w saszetce
Pozostałe składniki:
Sorbitol (E 420), talk, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, magnezu tlenek lekki, karmeloza sodowa, sukraloza (E 955), magnezu stearynian, hypromeloza, kwas stearynowy, sodu laurylosiarczan, tytanu dwutlenek (E 171), symetykon, aromat truskawkowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, triacetynę, 3 -hydroksy-2-metylo-4H-piran-4-on), aromat waniliowy (zawiera maltodekstrynę, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, sacharozę).
Paracetamol należy do grupy farmakoterapeutycznej analgetyków (leków przeciwbólowych), które równocześnie działają jako antypiretyki (leki przeciwgorączkowe) i słabe leki przeciwzapalne. Lek Apap Junior stosuje się w celu obniżenia gorączki i złagodzenia łagodnego lub umiarkowanego bólu.
Dawkę ustala się na podstawie informacji podanych w poniższej tabeli. Dawka leku Apap Junior zależy od wieku i masy ciała, zwykle
jednorazowa dawka paracetamolu wynosi 10–15 mg/kg masy ciała, do całkowitej dawki dobowej do 60-75 mg/kg masy ciała.
Odpowiedni odstęp między dawkami zależy od objawów i maksymalnej całkowitej dawki dobowej.
Należy zachować co najmniej 6-godzinny odstęp pomiędzy dwiema dawkami, co oznacza podawanie leku maksymalnie 4 razy na dobę. Jeżeli objawy
utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy skontaktować się z lekarzem.
Nadwrażliwość na paracetamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby (skala Childa i Pugha > 9).
Przechowywać w temperaturze poniżej 30˚C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu celem ochrony przed światłem. Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca. Okres ważności 3 lata
Podmiot odpowiedzialny US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40 50-507 Wrocław
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak podawać Apap Junior na zmianę z Nurofenem? Jakie powinny być odstępy w czasie pomiędzy tymi lekami?
W przypadku wysokiej, trudnej do zbicia gorączki u dzieci zaleca się naprzemienne podawanie paracetamolu oraz ibuprofenu nawet jeśli stan malucha się poprawił, aby nie dopuścić do ponownego kryzysu. Zatem po 4 – 6 h po podaniu leku Apap junior sięgamy po Nurofen i postępujemy według schematu. W efekcie na dobę dziecko otrzymuje 3 dawki paracetamolu i 3 dawki ibuprofenu. Warto pamiętać również, że ilość podawanego leku dobieramy do wagi dziecka, nie zaś do jego wieku.
Jak szybko działa Apap junior? Jak szybko spadnie gorączka u dziecka po podaniu jednej dawki?
Po podaniu odpowiedniej dawki Apapu junior, dobranej adekwatnie do masy ciała dziecka, gorączka powinna zacząć spadać po mniej więcej 30 – tu minutach. Dla spotęgowania tego efektu warto również zrobić dziecku w tym czasie kąpiel w letniej wodzie bądź przykładać zimne okłady. Jeśli gorączka będzie nadal wysoka po 4 godzinach od podania paracetamolu można zaaplikować dziecku lek zawierający ibuprofen.
Od ilu lat można podawać dzieciom Apap junior? Moje maluchy bardzo nie lubią syropów i mam też nadzieję, że ten granulat jest smaczniejszy.
Apap junior można podawać dzieciom od 4. roku życia. Dawkowanie granulatu powinno być jednak dostosowane do masy ciała dziecka zgodnie ze schematem 60 – 75 mg leku na kg masy ciała dziecka na dobę, najlepiej w 4 dawkach podzielonych. Paracetamol sam w sobie ma dość gorzki smak, jednak aromat truskawkowy dodany do preparatu dobrze go maskuje.
Na co jest apap junior? Czy jak dziecko bolą nóżki po całym dniu biegania to na wieczór mogę mu podać ten lek?
Apap junior to lek na gorączkę oraz ból. Można go podawać dzieciom nawet od pierwszych dni życia, ponieważ jest stosunkowo bezpieczny. Oczywiście do zastosowania tego typu leku musi być wyraźne wskazanie. Ból nóg u dziecka może sugerować bóle wzrostowe, ale nie tylko, dlatego warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem. Niekiedy podawanie leków przeciwbólowych może maskować objaw, będący symptomem poważniejszego schorzenia.