Spis treści
Opis Działanie Dawkowanie Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Skład Działania niepożądane
Opis To kompleksowy lek, który zwalcza nasilone objawy przeziębienia i grypy dzięki precyzyjnej sile działania i maksymalnym dawkom substancji aktywnych (paracetamolu, pseudoefedryny i dekstrometorfanu).
Działanie
Kompleksowy skład Gripex® Max działa
ze wzmocnioną siłą składników aktywnych, dlatego likwiduje nawet
uciążliwe, nasilone objawy przeziębienia i grypy:
Paracetamol zwalcza bóle
towarzyszące infekcjom, w tym bóle gardła, ból głowy, bóle mięśni oraz
bóle kostno-stawowe, usuwa gorączkę i stan podgorączkowy,Pseudoefedryna udrożnia nos, hamuje katar i ułatwia oddychanie, likwiduje obrzęk śluzówki.Dekstrometorfan łagodzi kaszel
oraz wykazuje niewielkie działanie przeciwbólowe. Jego działanie
przeciwkaszlowe występuje już po 15 minutach i utrzymuje się do 4
godzin.
Dawkowanie Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 1-2 tabletki, 3-4 razy na dobę. Nie więcej niż 8 tabl. na dobę.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Wrodzony niedobór G-6-PD, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, ciężkie nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, choroba alkoholowa, przewlekły kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia.
Stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu.
Skład 1 tabl. zawiera: Bromowodorek dekstrometorfanu 15 mg, chlorowodorek pseudoefedryny 30 mg, paracetamol 500 mg.
Działania niepożądane Mogą wystąpić: zawroty głowy, senność, zmęczenie, omamy, skórne reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd), obrzęk naczynioruchowy, duszność, zwiększona potliwość, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi (aż do wstrząsu), napad astmy oskrzelowej, nudności, wymioty, zaparcie, ból brzucha, uszkodzenie wątroby, zaburzenia nastroju, agranulocytoza, trombocytopenia, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa, zaburzenia oddawania moczu lub zatrzymanie moczu, szczególnie u pacjentów z
przerostem gruczołu krokowego.
U pacjentów wrażliwych obserwowano nieznaczne podwyższenie ciśnienia krwi i przyspieszenie czynności serca.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Gripex Max a alkohol – czy mogę łączyć?
Nie, w przypadku zażycia jakiegokolwiek preparatu z paracetamolem, np. Gripex Max, nie można spożywać alkoholu. Powodem jest powstawanie pod wpływem takiego połączenia, toksycznej substancji, która uszkadza komórki wątroby. Powtarzanie takich sytuacji grozi niewydolnością tego narządu. Podczas stosowanie leku Gripex Max należy więc zrezygnować z napojów alkoholowych. Lek ten nie powinien być również zażywany przez osoby cierpiące na chorobę alkoholową.
Gripex Max a karmienie piersią – czy mogę przyjmować te tabletki podczas laktacji?
Nie, tabletki Gripex Max nie powinny być stosowane podczas karmienia piersią. Substancje, które znajdują się w leku przenikają do mleka matki i mogą wywierać niekorzystny wpływ na dziecko. Lepiej więc podczas laktacji wybrać bezpieczniejsze preparaty, np. Ibuprom lub Apap.
Gripex Max czy Gripex Max Hot?
Gripex Max to tabletki, zawierające paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przecwigorączkowym, pseudoefedrynę, która obkurcza naczynia i dzięki temu udrażnia nos i zatoki, oraz dekstrometorfan, hamujący kaszel. Gripex Max Hot to natomiast saszetki z większą dawką paracetamolu, fenylefryną, która hamuje katar i witaminą C. To, który preparat będzie lepszy, zależy od rodzaju objawów i ich nasilenia. Przy silnym katarze i suchym, męczącym kaszlu, lepszym wyborem okażą się tabletki Gripex Max. Jeśli natomiast zależy nam na silnym działaniu przeciwbólowym, możemy sięgnąć po saszetki Gripex Hot Max.
Co ile można brać Gripex Max?
Gripex Max można stosować co 6-8 godzin w ilości 1-2 tabletek. Lek ten przeznaczony jest dla osób powyżej 12-ego roku życia. Pamiętajmy aby nie przekraczać maksymalnej ilości 8 tabletek na dobę.
Czy Gripex Max na ból głowy to dobry wybór?
Tak, Gripex Max dzięki zawartości paracetamolu, jest skuteczny w uśmierzaniu bólu różnego rodzaju, także bólu głowy. Szczególnie jeśli towarzyszą mu również inne objawy przeziębienia i grypy, takie jak bóle mięśni, gardła, gorączka, katar i kaszel.
Lepiej zastosować saszetki, czy gripex max tabletki?
Tak naprawdę o tym, czy zastosować saszetki na przeziębienie czy tabletki Gripex max, powinny zadecydować objawy choroby. Oczywiście jeden i drugi preparat pomoże na gorączkę, ból, czy katar, natomiast Gripex max zawiera jeszcze substancję o działaniu przeciwkaszlowym – dekstrometorfan. Dlatego jeśli nie męczy nas suchy kaszel stosowanie Gripexu w tabletkach nie będzie uzasadnione.
Jak długo można brać Gripex max? Stosuję ten lek już 5 dni i nie wiem, czy mogę kontynuować. W sumie chyba mi pomaga.
Gripex max w tabletkach to lek działający typowo objawowo. Pomoże on na katar, ból, gorączkę, kaszel, jednak nie zwalczy przyczyny infekcji i nie zadziała przeciwzapalnie. W przypadku leczenia przeziębienia i grypy warto pamiętać jeszcze o odpowiednim nawodnieniu oraz wdrożeniu preparatów przeciwwirusowych oraz przeciwzapalnych. Po 5 - ciu dniach kuracji lekiem Gripex max, szczególnie jeśli był on stosowany kilka razy dziennie, lepiej odstawić Gripex max i skonsultować się z lekarzem, jeśli nie ma wyraźnej poprawy.
Czy mogę stosować Gripex max w tabletkach jak leczę się na nadciśnienie i arytmię?
Ze względu na zawartość składników psychoaktywnych w tabletkach Gripex max, takich jak pseudoefedryna i dekstrometorfan, stosowanie leku jest przeciwwskazane dla osób chorych na nadciśnienie i arytmię. Lepiej zrezygnować z tego typu leków na przeziębienie na rzecz innych preparatów, bądź skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.