Spis treści
Opis Działanie Dawkowanie Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Skład Działania niepożądane
Opis Syrop, jest lekiem rozrzedzającym śluz, stosowanym w chorobach dróg oddechowych.
Działanie Lek wykazujący działanie sekretolityczne i mukokinetyczne. Ambroksol jest czynnym metabolitem bromoheksyny. Wykazuje działanie sekretolityczne i mukokinetyczne. Pobudza wydzielanie surfaktantu w pęcherzykach płucnych oraz zmniejsza jego lepkość. Zwiększa aktywność rzęsek nabłonka oddechowego i wydzielanie surowiczej wydzieliny oskrzelowej przez co ułatwia transport śluzu w drogach oddechowych.
Dawkowanie Dzieci od 2 do 5 roku życia: 2,5 ml syropu 3 razy na dobę;
Dzieci od 6 do 12 lat: 5 ml syropu 2-3 razy na dobę.
Dorośli i dzieci od 12 lat: 10 ml syropu 2-3 razy na dobę przez 2-3 dni, następnie 10 ml 2 razy na dobę.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Nie stosować produktu leczniczego Flavamed w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
U dzieci w wieku poniżej 2 lat syrop Flavamed należy stosować jedynie pod nadzorem lekarza.
Skład 5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu oraz substancje pomocnicze: sorbitol 70% niekrystalizujący, kwas benzoesowy, glicerol 85%, hydroksyetyloceluloza, aromat malinowy, woda oczyszczona.
Działania niepożądane Rzadko dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zgaga, dyspepsja). Sporadycznie reakcje alergiczne (wysypka skórna),
wyjątkowo obrzęk twarzy, duszność, wzrost ciepłoty ciała oraz reakcje typu anafilaktycznego.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Syrop Flavamed – na jaki kaszel jest skuteczny?
Syrop Flavamed zawiera substancję, która rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszenie. Jest więc polecany przy kaszlu mokrym, kiedy chory ma problem z odkrztuszeniem śluzu.
Flavamed – do której godziny mogę go podać?
Ze względu na to, że syrop Flavamed działa wykrztuśnie, nie zaleca się, aby stosować go bezpośrednio przed snem. Wynika to z faktu, że przyjęcie przed pójściem spać, może nasilać kaszel w trakcie nocy, a tym samym negatywnie wpływać na jakość snu chorego. Dlatego, ostatni raz syrop Flavamed najlepiej jest przyjąć ok. 3-4 godziny przed snem.
Syrop Flavamed – ile po otwarciu jest ważny?
Flavamed jest ważny przez 6 miesięcy od otwarcia butelki. Po upływie tego czasu, resztę leku należy wyrzucić.
Flavamed – od jakiego wieku mogę podać syrop dziecku?
Syrop wykrztuśny Flavamed może być stosowany już po ukończeniu 1-ego roku życia dziecka. W każdym opakowaniu leku umieszczona jest też specjalna miarka z podziałką, dzięki której możliwe jest precyzyjne odmierzenie określonej dawki syropu.
Flavamed a Flegamina – co jest lepsze?
Substancja zawarta we Flegaminie – bromheksyna, jest w naszym organizmie przekształcana do substancji z leku Flavamed – ambroksolu. Przyjmując więc syrop Flavamed, nasz organizm nie musi niepotrzebnie metabolizować innej substancji, a dodatkowo okazało się, że ambroksol działa silniej i bardzo dobrze kumuluje się w tkance płucnej. Mechanizm działania obu leków jest bardzo podobny, choć nieco korzystniej wypada w tym zestawieniu Flavamed.
Flavamed a karmienie piersią – czy to bezpieczne?
Substancja lecznicza – ambroksol, która znajduje się w leku wykrztuśnym Flavamed, przenika do mleka matki. Nie wiadomo dokładnie jaki wywiera to wpływ na dziecko, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu Flavamed podczas karmienia piersią.
Flavamed czy Ambrosol – który syrop jest lepszy?
Oba syropy – Flavamed i Ambrosol zawierają tą samą substancję - ambroksol i ich działanie jest porównywalne.