Spis treści
Opis Dawkowanie Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Skład Działania niepożądane Ostrzeżenia Adres producenta
Opis Maść polecana do zapobiegania rozwojowi zakażeń bakteryjnych w przypadku drobnych ran, zadrapań i oparzeń.
Dawkowanie Lek należy stosować raz do trzech razy na dobę. Niewielką ilość leku należy nanieść na zmienione chorobowo miejsca na skórze. W razie konieczności można zastosować ochronny, jałowy opatrunek.
Stosować nie dłużej niż 7 dni.
Dzieci: Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ze względu na ryzyko uszkadzającego słuch i nerki działania leku.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Nie należy stosować leku:
w nadwrażliwości na bacytracynę cynkową, neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku,
na błony śluzowe
na dużą powierzchnię uszkodzonej skóry,
na głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia,
do oczu,
na sączące zmiany skórne.
Środki ostrożności: Stosowanie leku należy przerwać, jeśli nie ma poprawy, w razie pogorszenia objawów lub wystąpienia objawów nadwrażliwości, w tym skórnych, jak wysypka, świąd, objawy podrażnienia i silnych odczynów alergicznych. Stosowanie leku na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może spowodować utratę słuchu, uszkodzenie nerek i wystąpienie objawów toksycznych ze strony układu nerwowego. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z zaburzeniami czynności nerek lub upośledzeniem słuchu.
Stosowanie innych leków: Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych wydawanych bez recepty.
Równoczesne zastosowanie leku z doustnie podawaną neomycyną może nasilić ryzyko wystąpienia nadwrażliwości.
Nie należy stosować leku jednocześnie z lekami mogącymi uszkadzać nerki i słuch, takimi jak silnie działające leki moczopędne (np. furosemid, kwas etakrynowy), bowiem nasila się ryzyko powstania zaburzeń sluchu aż do głuchoty, nawet po przerwaniu stosowania leku.
Podczas jednoczesnego stosowania antybiotyków aminoglikozydowych i innych leków mogących uszkadzać słuch i nerki lub leków o działaniu toksycznym na układ nerwowy, może nastąpić sumowanie się działań niepożądanych.
Ciąża i karmienie piersią: Ze względu na brak odpowiednich badań nie należy stosować leku w okresie ciąży i u kobiet karmiących piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Skład 1 g maści zawiera: 400 j.m. bacitracyny cynkowej, 5 mg neomycyny siarczanu, 5000 j.m. polimyksyny B siarczanu, Substancje pomocnicze: wazelina biała
Działania niepożądane Jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, chociaż u nie każdego one wystąpią.
Lek może uszkadzać słuch, powodować wystąpienie ogólnych objawów nadwrażliwości i miejscowych, jak wysypka, świąd, objawy podrażnienia oraz zakażeń opornymi szczepami bakterii lub grzybów (drożdżaki). Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek niewymienione powyżej objawy niepożądane, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Ostrzeżenia Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Adres producenta Kato Labs Sp. z o.o.
ul. Marszałkowska 138/82
00-004 Warszawa
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Czy mogę używać Tribiotic maść na otarcia na kolanie dla mojego 5 – letniego synka?
Dzieci mają tendencję do częstych urazów, w tym zadrapań i skaleczeń. Tribiotic to maść dostępna bez recepty, zawierająca w swoim składzie 3 bakteriobójcze antybiotyki, które zwalczają bakterie utrudniające gojenie się rany. Warto zaaplikować preparat 3 razy dziennie na ranę i nie stosować go dłużej niż tydzień. Proszę pamiętać, że najlepiej zastosować przed aplikacją maści Tribiotic preparat antyseptyczny i dopiero na oczyszczoną ranę nanieść specyfik.
Zrobiła mi się na palcu zanokcica. Podobno trzeba to smarować antybiotykiem, czy mogę użyć Tribiotic w maści?
Ropień tworzący się pod paznokciem spowodowany jest zakażeniem bakteryjnym, dlatego w tym wypadku warto zastosować maść z antybiotykiem. Należy jednak dbać o zmiękczenie naskórka oraz o zmniejszenie obrzęku, dlatego przed zastosowaniem maści zaleca się namaczanie palca w Rivanolu, bądź roztworze wody z szarym mydłem. Dopiero wtedy należy nanieść maść Tribiotic, a taki zabieg trzeba powtórzyć 2 razy dziennie. Jeśli mimo podjętych działań, po kilku dniach, miejsce będzie nadal bardzo bolesne należy udać się do lekarza.
Czy jak zastosuję Tribiotic to zalepiać ranę plastrem?
Tak naprawdę wszystko zależy od tego w jakim miejscu znajduje się rana. Jeśli nie jest ona narażona na dodatkowe podrażnienia, np. przez fragment ubrania, bądź inne czynniki zewnętrzne, lepiej nie stosować plastra na ranę i pozwolić jej swobodnie oddychać. Kiedy jest to niemożliwe po aplikacji maści Tribiotic proszę zakleić ranę plastrem z opatrunkiem, a przy jego zmianie lepiej zwilżyć go przegotowaną wodą, aby nie dopuścić do uszkodzenia wygojonej tkanki.