Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Ostrzeżenia
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Cyclo 3 Fort jest połączeniem trzech substancji czynnych: wyciągu z kłącza ruszczyka, hesperydyny metylochalkonu i kwasu askorbowego (witaminy C).
Lek Cyclo 3 Fort należy do grupy leków wpływających na elastyczność naczyń żylnych. Lek ten posiada działanie tonizujące i ochraniające na naczynia krwionośne - poprawia napięcie ścian naczyń żylnych, wzmacnia naczynia włosowate i zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych.
Cyclo 3 Fort kapsułki przyjmowane są w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból) oraz pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu (hemoroidami).
Lek przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych.
Dawkowanie
W leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból):- Zaleca się przyjmowanie leku Cyclo 3 Fort w dawce od 2 do 3 kapsułek na dobę.
- Można przyjmować jedną kapsułkę rano i jedną wieczorem lub dwie kapsułki rano i jedną wieczorem.
- Jeżeli mimo przyjmowania leku objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pomocniczo w leczeniu objawów związanych z żylakami odbytu:- Lek Cyclo 3 Fort stosuje się w dawce od 4 do 5 kapsułek na dobę. Można przyjmować dwie kapsułki rano i dwie kapsułki wieczorem lub trzy kapsułki rano i dwie wieczorem.
- W leczeniu objawów związanych z hemoroidami lek przeznaczony jest do krótkotrwałego przyjmowania. Jeżeli objawy utrzymują się po kilku dniach leczenia (nie dłużej niż tydzień), należy skontaktować się z lekarzem.
Lek należy przyjmować doustnie.
Kapsułki należy popić szklanką wody.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
Leku Cyclo 3 Fort nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne (wyciąg z kłącza ruszczyka, hesperydyny metylochalkon, kwas askorbowy) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- w przypadku zaburzeń w gospodarce żelazowej (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna) ze względu na obecność kwasu askorbowego (witaminy C) w składzie leku.
Skład
- Substancje czynne: wyciąg suchy z Ruscus aculeatus L., Rhizoma (kłącze ruszczyka kolczastego) (5 – 7,5 :1) 150 mg, Eekstrahent: etanol 85% (V/V), hesperydyny metylochalkon 150 mg, kwas askorbowy (witamina C) 100 mg.
- Substancje pomocnicze:
- Zawartość kapsułki: krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny, magnezu stearynian, talk, glikol polioksyetylenowy (Macrogol) 6000.
- Otoczka kapsułki: Denko (koloru żółtego) - żółcień chinolinowa (E 104), żółcień pomarańczowa FCF (E 110), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna. Wieczko (koloru pomarańczowego) - żółcień pomarańczowa FCF (E 110), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.
Działania niepożądane
Często (występują u mniej niż 1 na 10 osób):
- biegunka, niekiedy ciężka, szybko ustępująca po zaprzestaniu leczenia,
- ból brzucha.
Niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100 osób):
- bezsenność (trudności w zasypianiu),
- niestrawność (zaburzenia czynności przewodu pokarmowego),
- nudności,
- rumień (zaczerwienienie skóry),
- świąd,
- skurcze mięśni,
- bóle kończyn (rąk i (lub) nóg).
Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1 000 osób):
- nerwowość,
- zawroty głowy,
- odczucie zimna w kończynach,
- ból naczyń żylnych (wrażliwość naczyń żylnych),
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- aftowe zapalenie jamy ustnej (zapalenie dziąseł z obecnością pęcherzyków),
- zwiększenie aktywości aminotransferazy alaninowej (enzymu wątrobowego).
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- ból żołądka,
- wysypka plamkowo-grudkowa (zaczerwienienie skóry) i pokrzywka (swędzące, nabrzmiałe zaczerwienienie mogące mieć postać krostek),
- odwracalne mikroskopowe, głównie limfocytarne zapalenie okrężnicy w niektórych przypadkach (lub u niektórych pacjentów).
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
Ostrzeżenia
- Nie stosować tego leku u dzieci i młodzieży.
- Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
- Lek Cyclo 3 Fort zawiera żółcień pomarańczową FCF (E 110). Lek może powodować reakcje alergiczne.
Adres producenta
Pierre Fabre Medicament Production Site Progipharm,
Rue du Lycée,
45500 Gien,
Francja.
Podmiot odpowiedzialny
Pierre Fabre Medicament,
Les Cauquillous,
81500 Lavaur,
Francja.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat tego leku należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o.
ul. Belwederska 20/22,
00-762 Warszawa,
tel: 22 559 63 00
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.