Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Ostrzeżenia
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Co to jest Stoperan fast 2 mg? To lek przeciwbiegunkowy zawierający chlorowodorek loperamidu. Substancja ta zmniejsza perystaltykę jelit i znacznie przedłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita. Stoperan działa wyłącznie w świetle jelita. Zatrzymuje biegunkę już w ciągu kilku godzin.
Kiedy stosować tabletki Stoperan Fast? Lek jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki u osób dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Stoperan Fast stosuje się w celu zatrzymania biegunki, ale nie leczy on jej przyczyny. Jeśli znana jest przyczyna biegunki należy leczyć tę przyczynę.
Dawkowanie
Jak stosować tabletki Stoperan Fast?- Dorośli i dzieci w wieku od 8 do 17 lat:
Biegunka ostra: początkowa dawka 2 tabletki (4 mg) dla dorosłych lub 1 tabletka (2 mg) dla dzieci, a następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu.
Biegunka przewlekła: początkowa dawka wynosi 2 tabletki (4 mg) na dobę dla dorosłych i 1 tabletka (2 mg) na dobę dla dzieci. Dawkę dobową należy modyfikować aż do momentu uzyskania od 1 do 2 normalnych stolców na dobę, co zazwyczaj osiąga się poprzez stosowanie dawki podtrzymującej wynoszącej od 1 do 6 tabletek (od 2 mg do 12 mg) na dobę. Dawka maksymalna w ostrej i przewlekłej biegunce wynosi 8 tabletek (16 mg) na dobę dla dorosłych. U dzieci dawkę leku należy dostosować do masy ciała (3 tabletki/20 kg mc.), pamiętając równocześnie o tym, że całkowita dawka dobowa nie może być większa niż 8 tabletek.
- Dzieci w wieku od 6 do 7 lat:
Biegunka ostra: 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki (6 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 2 tabletki (4 mg) na dobę.
Tabletkę Stoperan Fast należy umieścić na języku, poczekać aż się rozpuści, i połknąć ze śliną. Minimalny czas rozpadu tabletki wynosi kilka sekund. Tabletki można przyjmować bez popicia.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
Kiedy nie stosować tabletek Stoperan Fast?- w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
- u dzieci poniżej 6 lat,
- jako leczenia zasadniczego:
- u pacjentów z ostrą czerwonką, która charakteryzuje się obecnością krwi w kale i wysoką gorączką,
- u pacjentów z ostrym rzutem wrzodziejącego zapalenia jelit,
- u pacjentów z bakteryjnym zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanym chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter,
- u pacjentów z rzekomobłoniastym zapaleniem jelit, związanym z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania,
- w przypadkach, w których należy unikać zwolnienia perystaltyki jelit, na przykład z powodu niedrożności jelit, ostrego rozdęcia okrężnicy (megacolon) i toksycznego rozdęcia okrężnicy (megacolon toxicum) czy w przypadku określonych zatruć. Leczenie produktem Stoperan Fast należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit.
Skład
- Substancja czynna: loperamidu chlorowodorek (Loperamidi hydrochloridum) 2 mg.
- Substancje pomocnicze: mannitol, pullulan, aspartam (E 951), aromat miętowy (zawierający: maltodekstrynę kukurydzianą (zawiera glukozę), substancje aromatyczne, modyfikowaną skrobię kukurydzianą (E1450)), sodu wodorowęglan, polisorbat 80.
Działania niepożądane
Działania niepożądane występujące często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- zawroty głowy,
- zaparcie, nudności, wzdęcia.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- senność,
- bóle brzucha, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, suchość w ustach, ból w nadbrzuszu, wymioty, dyspepsja,
- wysypka.
Działania niepożądane występujące rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1 000 pacjentów):
- zwężenie źrenicy,
- zatrzymanie moczu,
- pieczenie języka,
- zmęczenie.
Działania niepożądane częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- ból w nadbrzuszu, ból brzucha promieniujący do pleców, wrażliwość uciskowa brzucha, gorączka, przyspieszone tętno, nudności, wymioty, mogące być objawami stanu zapalnego trzustki (ostre zapalenie trzustki).
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C.
Ostrzeżenia
- U chorych na AIDS i leczonych z powodu biegunki lekiem Stoperan Fast, leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia wzdęcia brzucha. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.
- W przypadku niewydolności wątroby, przed przyjęciem leku Stoperan Fast należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Adres producenta
Santa S.A.
Str. Panseleror nr. 25 nr. 27 si nr. 29,
Municipiul Brasov,
500 419 Judet Brasov,
Rumunia.
Podmiot odpowiedzialny
US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40,
50–507 Wrocław.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.