Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Ostrzeżenia
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Co to jest Stoperan Junior 0,2 mg/ml? To lek przeciwbiegunkowy, zawierający chlorowodorek loperamidu, który wpływa łagodząco na wzmożoną perystaltykę jelit. W ten sposób substancja czynna przeciwdziała biegunkom. Po przyjęciu leku biegunka powinna ustąpić w ciągu kilku godzin.
Kiedy stosować lek Stoperan Junior? Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania w przypadkach ostrych lub przewlekłych biegunek u osób dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat. Lek stosuje się objawowo.
Dawkowanie
Jak stosować Stoperan Junior dla dzieci?Ostra biegunka - leczenie należy rozpocząć od dawki 20 mL (4 miarki). Następnie należy przyjąć po każdym luźnym wypróżnieniu się 10 mL (2 miarki), tak długo jak długo utrzymuje się biegunka. Nigdy nie wolno przyjąć więcej niż 80 mL (16 miarek) jednego dnia.
Przewlekła biegunka - pierwszego dnia zastosować 20 mL (4 miarki) na dobę. Następnie, w zależności od nasilenia objawu, dawka dobowa powinna zostać indywidualnie dostosowana, tak aby uzyskać od 1 do 2 razy na dobę wypróżnienie o zwięzłej konsystencji. Zazwyczaj wystarcza w tym celu stosowanie od 2 mg loperamidu (10 mL roztworu = 2 miarki) do 12 mg loperamidu (60 mL roztworu = 12 miarek) na dobę. Nigdy nie wolno przyjąć więcej niż 80 mL (16 miarek) jednego dnia.
- Dzieci w wieku od 8 do 17 lat:
Ostra biegunka - leczenie należy rozpocząć od dawki 10 mL (2 miarki). Następnie należy zastosować po każdym luźnym wypróżnieniu się 10 mL (2 miarki), tak długo jak długo utrzymuje się biegunka.
Przewlekła biegunka: - pierwszego dnia zastosować 2 mg loperamidu (10 mL roztworu = 2 miarki) na dobę. Następnie, w zależności od nasilenia objawu, dawka dobowa powinna zostać indywidualnie dostosowana, tak aby uzyskać od 1 do 2 razy na dobę wypróżnienie o zwięzłej konsystencji. Zazwyczaj wystarcza w tym celu stosowanie od 2 mg loperamidu (10 mL roztworu = 2 miarki) do 12 mg loperamidu (60 mL roztworu = 12 miarek) na dobę.
- Dzieci w wieku od 6 do 8 lat:
Wielkość dawki, którą należy podać dziecku, zależna jest od masy jego ciała. Dawka wynosi 5 mL (1 miarka) na 10 kg masy ciała.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
Kiedy nie stosować leku Stoperan Junior?- Jeśli pacjent ma uczulenie na loperamid lub którykolwiek z pozostałych składników, objawami uczulenia są na przykład wysypka, świąd, duszności lub opuchnięcie twarzy. Jeżeli objawy te wystąpią, należy przerwać stosowanie leku Stoperan Junior i zasięgnąć porady lekarza.
- U dzieci w wieku poniżej 6 lat.
- Jeśli podejrzewa się, że podłożem biegunki jest zatrucie na przykład metalami ciężkimi (rtęcią, ołowiem lub kadmem).
- Nie wolno przyjmować leku Stoperan Junior w przypadku wystąpienia ostrego rozdęcia okrężnicy. Jest to silne powiększenie jelita grubego; bardzo poważna sytuacja, która może wystąpić u pacjentów chorujących na chorobę Hirschsprunga, chorobę Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, której objawami są: bardzo bolesne wzdęcie brzucha, gorączka i przyspieszone tętno.
- Jeżeli występuje zaparcie, w wyniku którego występuje „przeciekanie” wodnego kału. Zdarza się to w określonych dolegliwościach jelit.
- Nie wolno przyjmować leku Stoperan Junior w przypadku utrzymującego się kurczowego bólu brzucha, nudności, wymiotów, wysokiej gorączki i obecności w kale śluzu lub krwi. Objawy te mogą być związane z chorobą zwaną czerwonką bakteryjną.
- Nie wolno przyjmować leku Stoperan Junior w przypadku zapalenia jelita grubego lub cienkiego o podłożu bakteryjnym, wywołanego przez zakażenie bakteriami, takimi jak Salmonella, Shigella i Campylobacter.
- Nie wolno przyjmować leku Stoperan Junior w przypadku ciężkiego zapalenia jelita (np. przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego lub rzekomobłoniastym zapaleniu jelita będącym konsekwencją przyjmowania określonych antybiotyków.
- Nie wolno przyjmować leku Stoperan Junior we wszystkich przypadkach, w których nie powinny być tłumione normalne ruchy jelit. Stosowanie musi zostać natychmiast przerwane, jeżeli dojdzie do zaparcia lub wzdęcia brzucha.
Skład
- Substancja czynna: loperamidu chlorowodorek (Loperamidi hydrochloridum) 0,2 mg/mL.
- Substancje pomocnicze to: glicerol; aromat truskawkowy (zawiera glikol propylenowy (E 1520), substancje aromatyczne); aromat malinowy (zawiera maltodekstrynę kukurydzianą, skrobię kukurydzianą modyfikowaną woskową, substancje aromatyczne, preparaty aromatyczne (w tym śladowe ilości siarczynów (jako dwutlenek siarki (E 220))); sacharyna sodowa (E 954); potasu sorbinian (E 202); aromat czarnej porzeczki (zawiera: glikol propylenowy (E 1520), substancje aromatyczne, preparaty aromatyczne, naturalne substancje aromatyczne); kwas cytrynowy; woda oczyszczona.
Działania niepożądane
Działania niepożądane występujące rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1 000 osób): reakcja nadwrażliwości, reakcja anafilaktyczna (włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym) oraz reakcja anafilaktoidalna (ciężka reakcja alergiczna na całym ciele); utrata świadomości, obniżony poziom świadomości, wzmożone napięcie mięśniowe, nieprawidłowa koordynacja; niedrożność jelita, rozszerzenie okrężnicy, wzdęcia; toksyczna reakcja alergiczna skóry i błon śluzowych występująca z zaczerwienieniem, powstaniem pęcherzy i złuszczaniem naskórka (wykwity pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka i rumień wielopostaciowy), obrzęk twarzy, pokrzywka, świąd.
Działania niepożądane występujące często (mogą dotyczyć mniej 1 na 10 osób): ból głowy, zawroty głowy, zaparcie, nudności, wzdęcia.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 osób): senność; bóle brzucha, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, suchość w jamie ustnej, ból w nadbrzuszu, wymioty, niestrawność, wysypka.
Działania niepożądane występujące rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1 000 osób): zwężenie źrenic, zatrzymanie moczu, pieczenie języka, zmęczenie.
Działania niepożądane częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): ból w nadbrzuszu, ból brzucha promieniujący do pleców, wrażliwość uciskowa brzucha, gorączka, przyspieszone tętno, nudności, wymioty, mogące być objawami stanu zapalnego trzustki (ostre zapalenie trzustki).
Przechowywanie
- Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Ostrzeżenia
- Stoperan Junior działa objawowo, nie leczy przyczyny biegunki. W chwili, gdy przyczyna stanie się wiadoma, należy wdrożyć leczenie przyczynowe, jeżeli jest to możliwe. W razie wątpliwości zawsze należy poradzić się lekarza.
- U pacjentów z biegunką, zwłaszcza u dzieci i osób starszych może wystąpić odwodnienie i niedobór elektrolitów. Objawami odwodnienia mogą być: suchość w jamie ustnej, zawroty głowy i (lub) wymioty. Dlatego w czasie biegunki w pierwszej kolejności należy uzupełniać niedobory wody i soli mineralnych i zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, co oznacza, że należy dużo pić oraz uzupełniać cukier i sól. W aptece można kupić specjalną mieszankę soli i cukru (doustny płyn nawadniający), którą należy rozpuścić w wodzie. Należy poprosić o radę lekarza lub farmaceutę.
- U chorych na AIDS i leczonych z powodu biegunki lekiem Stoperan Junior, leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia wzdęcia brzucha. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. U osób z AIDS i ciężkim zakażeniem jelit (zakaźnym zapaleniem okrężnicy), którzy przyjmują loperamid (substancję, która znajduje się również w Stoperan Junior), zdarzały się przypadki podwyższonego ryzyka wystąpienia toksycznego rozdęcia okrężnicy. Jest to silne rozszerzenie jelita grubego, którego objawami jest, m.in. bardzo boleśnie wzdęty brzuch, gorączka i podwyższone tętno.
W przypadku niewydolności wątroby, przed przyjęciem leku Stoperan Junior należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Możliwe, że konieczna będzie kontrola stanu zdrowia pacjenta. Ponadto, aby uniknąć działań niepożądanych dotyczących układu nerwowego, konieczne może być dostosowanie dawki leku.
Nie należy stosować leku Stoperan Junior w innych chorobach niż te, w których jest wskazany (patrz punkt 1), nie przyjmować większej dawki niż zalecana (patrz punkt 3). U osób, które przyjęły za dużą dawkę loperamidu, substancji czynnej znajdującej się w leku Stoperan Junior zgłaszano poważne problemy dotyczące serca (objawy szybkiego lub nieregularnego rytmu serca).
Leczenie lekiem Stoperan Junior należy przerwać w poniższych przypadkach:
Jeżeli stolec staje się gęstszy lub gdy przez dwanaście godzin nie doszło do wypróżnienia.
W ostrej biegunce, jeżeli biegunka nie zmniejszy się w ciągu 48 godzin od przyjęcia Stoperan Junior należy przestać przyjmować Stoperan Junior i skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli dojdzie do zaparcia lub wzdęcia brzucha należy natychmiast zaprzestać przyjmowania leku Stoperan Junior i skonsultować się z lekarzem.
W przypadkach przyjmowania Stoperan Junior z powodu przewlekłej biegunki, należy poradzić się lekarza czy możliwe jest zmniejszenie dawki lub zaprzestanie leczenia.
Należy przestrzegać zalecanego dawkowania. W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana może dojść do zablokowania jelita. Objawami tego może być zaparcie, wzdęcie brzucha i „wyciek” wodnistych stolców.
Adres producenta
Laboratorios Alcalá Farma S.L.
Avenida de Madrid, 82,
28802 Alcalá de Henares (Madryt),
Hiszpania.
Podmiot odpowiedzialny
US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40,
50–507 Wrocław.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.