Spis treści
Opis Działanie Dawkowanie Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Skład Działania niepożądane Informacje dodatkowe
Opis Tantum Verde to bezpieczny, skuteczny i sprawdzony lek na ból gardła i stany zapalne jamy ustnej dla całej rodziny, może być stosowany nawet u małych dzieci (powyżej 4 kg masy ciała).
Substancją czynną leku jest benzydamina należąca do indolowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o szerokim i kompleksowym spektrum działania w leczeniu dolegliwości i objawów związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. To lek oryginalny, szczegółowo przebadany klinicznie, zawierający najwyższej jakości substancję czynną – benzydaminę, której czystość to minimum 99%. Ze względu na mechanizm działania, lek może być stosowany razem z innymi lekami należącymi do NLPZ, m.in. tymi zawierającymi ibuprofen lub pochodne kwasu salicylowego.
BEZPIECZNY – nawet u małych dzieci. Tantum Verde w sprayu to lek dla pacjentów w każdym wieku. Może być stosowany nawet u małych dzieci (o masie ciała powyżej 4 kg). Jest bezpieczny, ponieważ działa miejscowo, osiągając duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym. BEZPIECZNY APLIKATOR. Butelka z kaniulą pozwala na precyzyjną aplikację leku. Opatentowany, wysokiej jakości aplikator zapewnia sprawną aplikację leku w miejscu występowania stanu zapalnego – trafia bezpośrednio do źródła bólu, działając na przyczynę dolegliwości. Ten lek z benzydaminą NIE ZAWIERA CUKRU, dzięki czemu może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę. Ma przyjemny, słodko-miętowy smak. Lek Tantum Verde stosuje się nie tylko do leczenia objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, ale także w zapaleniu błon śluzowych po radioterapii i w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, a także po intubacji.
Działanie Dzięki zawartości benzydaminy, aerozol Tantum Verde działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyseptycznie, miejscowo znieczula, zmniejsza zaczerwienienie i obrzęk wywołane infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, przynosząc ulgę.
Dawkowanie Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Tantum Verde należy rozpylać na błonę śluzową jamy ustnej i gardła.
Zalecana dawka to:
Dzieci i młodzież Dzieci w wieku poniżej 6 lat: 1 dawka leku ( rozpylenie) na 4 kg masy ciała, od 2 do 6 razy na dobę.
Bez względu na masę ciała, jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 4 dawki leku, od 2 do 6 razy na dobę.
Dzieci w wieku powyżej 12 lat: od 4 do 8 dawek leku od 2 do 6 razy na dobę.
Dorośli Od 4 do 8 dawek (rozpyleń) leku od 2 do 6 razy na dobę.
Każda dawka leku zawiera 0,17 ml roztworu.
Nie stosować dawki większej niż zalecana. Leczenie ciągłe nie powinno być dłuższe niż 7 dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz.
Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Instrukcja użycia: Podnieść kaniulę. Umieścić kaniulę w ustach i skierować jej wylot na obszar zmian zapalnych w jamie ustnej lub w gardle. Mocno nacisnąć palcem karbowaną powierzchnię pompki do momentu uwolnienia dawki leku. Czynność tą powtórzyć odpowiednią ilość razy. Uwaga: Przy pierwszym użyciu leku, przycisk pompki należy nacisnąć kilka razy w celu napełnienia pompki i uzyskania prawidłowego rozpylenia.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Leku Tantum Verde w postaci aerozolu nie stosować jeśli pacjent ma uczulenie na benzydaminę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Środki ostrożności Przed rozpoczęciem stosowania Tantum Verde należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, leków o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję uczuleniową. W takim przypadku lek należy odstawić i zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Lek Tantum Verde a inne leki Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie są znane oddziaływania leku Tantum Verde z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersią Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Tantum Verde zawiera parahydroksybenzoesan metylu, etanol, kompozycję smakowo-zapachową oraz sód. Parahydroksybenzoesan metylu
Lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe są reakcje typu późnego).
Etanol
Ten lek zawiera 13,6 mg alkoholu (etanolu) w pojedynczej dawce 0,17 ml roztworu, co jest równoważne 80 mg/ml. Ilość alkoholu w pojedynczej dawce tego leku jest równoważna mniej niż 1 ml piwa lub 1 ml wina. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków.
Kompozycja smakowo-zapachowa
Lek zawiera kompozycję smakowo-zapachową z alkoholem benzylowym, alkoholem cynamonowym, cytralem, cytronellolem, geraniolem, isoeugenolem, linalolem, eugenolem, d-limonenem, które mogą powodować reakcje alergiczne.
Sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Skład Substancja czynna: benzydaminy chlorowodorek. 100 ml roztworu zawiera 0,15 g benzydaminy chlorowodorku. Pozostałe składniki to: glicerol, etanol 96%, metylu parahydroksybenzoesan, kompozycja smakowo-zapachowa miętowa, sacharyna, sodu wodorowęglan, polisorbat 20, woda oczyszczona. Działania niepożądane Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób) i częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
reakcja alergiczna (nadwrażliwość), ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny), której objawy mogą obejmować trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) uczucie zawrotów głowy / omdlenia, silny świąd skóry lub uniesione guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, oraz która może potencjalnie zagrażać życiu, uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności oraz wymioty, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty i bóle głowy, wysypka. Miejscowe objawy są związane z działaniem farmakodynamicznym benzydaminy, która między innymi wykazuje działanie miejscowo znieczulające.
Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.
Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia, w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko.
Informacje dodatkowe Wydajne opakowanie wystarcza aż na 180 aplikacji leku.
Przechowywanie Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Czy mogę stosować Tantum Verde w ciąży?
Nie przeprowadzono badań odnośnie stosowania leku Tantum Verde w ciąży. Badania na zwierzętach nie sugerują negatywnego wpływu na płód, jednak nie można tego przekładać bezpośrednio na ludzi. Kobieta w ciąży przed zastosowaniem Tantum Verde powinna skonsultować się z lekarzem.
Tantum Verde dla niemowlaka – czy to bezpieczne?
Aerozol Tantum Verde jest bezpieczny nawet u małych dzieci. Wielu pediatrów zaleca stosowanie tego leku u ząbkujących niemowląt, ze względu na działanie znieczulające, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Przed zastosowaniem jednak jakichkolwiek leków u niemowląt dobrze jest skonsultować się z lekarzem. U maluchów stosuje się 1 dawkę (1 rozpylenie) na 4 kg masy ciała, przy czym jednorazowa ilość rozpyleń nie może przekraczać 4. Ponownie można podać lek po nie mniej niż 4 godzinach.
Czym różni się Tantum Verde od Tantum Verde Forte?
Oba leki, zarówno Tantum Verde, jak i Tantum Verde Forte zawierają tą samą substancję – benzydaminę. Wersja forte ma jednak dwa razy większe jej stężenie, przez co można podawać ją w mniejszej ilości. Tantum Verde Forte ma też dwa razy mniejszą pojemność.
Czy mogę zastosować Tantum Verde na afty?
Tak, aerozol Tantum Verde może być stosowany nie tylko w przypadku bólu gardła, ale również przy stanach zapalnych jamy ustnej, po zabiegach stomatologicznych czy chociażby przy urazach związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego. Skuteczność Tantum Verde na afty wynika głównie z jego działania odkażającego, przeciwzapalnego i przeciwbólowego. Benzydamina, odpowiadająca za skuteczność tego leku również miejscowo znieczula miejsce na które jest podana.
Tantum Verde – jak długo mogę stosować?
Tantum Verde może być stosowany do 7 dni. W trakcie tego czasu powinien przynieść znaczącą ulgę i zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy. Jeśli jednak chory nie odczuwa poprawy lub dolegliwości się nasilają, zalecana jest wizyta u lekarza. Może on zadecydować o ewentualnym przedłużeniu kuracji preparatem Tantum Verde.