Spis treści
Opis Dawkowanie Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Skład Działania niepożądane Ostrzeżenia Adres producenta Podmiot odpowiedzialny
Opis Iberogast jest lekiem roślinnym do stosowania w leczeniu zaburzeń czynnościowych (żołądkowojelitowych) związanych z motoryką (pasażem) przewodu pokarmowego, takich jak dyspepsja czynnościowa (niestrawność) czy zespół jelita nadwrażliwego. Zaburzenia te objawiają się głównie dolegliwościami skurczowymi jamy brzusznej i jelit, bólem brzucha, uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami i zgagą.
Lek Iberogast łagodzi uczucie pełności, wzdęcia, osłabia skurcze żołądka i jelit. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.
Iberogast® czerpie z mocy 9 wyciągów roślin leczniczych. Zioła te współdziałają, łagodząc wiele czynnościowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych:
ból i skurcze brzucha, uczucie pełności, uczucie ciężkości, wzdęcia, gazy, zgaga i nudności. Lek Iberogast® posiada udowodnioną skuteczność w leczeniu czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego, czy dyspepsja czynnościowa.
Dawkowanie Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 3 razy na dobę po 20 kropli. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 3 razy na dobę po 15 kropli. Dzieci w wieku poniżej 6 lat: nie zaleca się stosowania. Wstrząsnąć przed użyciem.
Obecność osadu czy zmętnienia nie wpływa na skuteczność płynu Iberogast.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników tego leku.
Nie zaleca się podawania dzieciom w wieku poniżej 6 lat. U dzieci w wieku poniżej 6 lat każdy ból brzucha powinien być konsultowany z lekarzem.
Jeśli u pacjenta występuje lub występowała w przeszłości choroba wątroby lub jeśli pacjent przyjmuje leki, które - według ulotki dla pacjenta - mogą powodować działania niepożądane w postaci uszkodzenia wątroby.
Ciąża i karmienie piersią Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży albo planuje dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku Iberogast w okresie ciąży.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Pojedyncza dawka dla dorosłych zawiera do 240 mg alkoholu (etanol). Jeśli lek Iberogast stosowany jest zgodnie z zaleceniami nie powinien mieć istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Skład 100 ml płynu zawiera: Wyciąg z ziela ubiorka gorzkiego (1:1,5-2,5) 15,0 ml ekstrahent etanol 50 % (v/v), Wyciąg z korzenia arcydzięgla (1:2,5-3,5) 90,0 ml, Wyciąg z kwiatu rumianku (1:2-4) 20,0 ml, Wyciąg z owocu kminku (1:2,5-3,5) 10,0 ml, Wyciąg z owocu ostropestu (1:2,5-3,5) 10,0 ml, Wyciąg z liści melisy (1:2,5-3,5) 10,0 ml, Wyciąg z liści mięty pieprzowej (1:2,5-3,5) 5,0 ml, Wyciąg z ziela glistnika (1:2,5-3,5) 10,0 ml, Wyciąg z korzenia lukrecji (1:2,5-3,5) 10,0 ml, Ekstrahent stosowany do otrzymania pozostałych wyciągów - etanol 30 % (v/v), Iberogast zawiera 29,5-32,6% (v/v) etanolu
Działania niepożądane Bardzo rzadko (rzadziej niż 1 na 10 000) mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości takie jak np. reakcje skórne, świąd, duszność.
Częstość nieznana: występowały przypadki uszkodzenia wątroby (zwiększenie wartości wskaźników czynności wątroby, żółtaczka polekowa, zapalenie wątroby i niewydolność wątroby).
W razie wystąpienia takich objawów, jak zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz i odbarwiony stolec, należy niezwłocznie zaprzestać przyjmowania leku Iberogast i zgłosić się do lekarza.
Ostrzeżenia Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Adres producenta Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa
Podmiot odpowiedzialny Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Iberogast – jak długo można stosować?
Przy sporadycznych dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego, lek Iberogast może być stosowany każdorazowo. Jeśli jednak objawy nie ustąpią lub się nasilą po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Iberogast jest często polecany przy zespole jelita drażliwego. W tym schorzeniu nie ma ograniczeń czasowych do stosowania kropli. Jeśli tylko chory odczuwa dzięki nim poprawę – mogą być przyjmowane długotrwale.
Czy można kupić zamiennik Iberogast?
Nie, nie ma drugiego leku, o dokładnie takim samym składzie jak Iberogast. Zawarte w kroplach wyciągi roślinne zostały specjalnie dobrane, aby jak najlepiej łagodzić różne dolegliwości przewodu pokarmowego, np. wzdęcia, bóle brzucha, zgaga, objawy zespołu jelita drażliwego. W skład tego leku wchodzą m.in. takie zioła jak arcydzięgiel, kminek, ostropest plamisty i glistnik jaskółcze ziele. Dzięki umiejętnemu połączeniu różnych ziół, Iberogast jest tak skuteczny.
Czy mogące się pojawić podczas stosowania leku Iberogast skutki uboczne są poważne?
Nie, Iberogast to lek, nie suplement diety, który ma udowodnioną skuteczność i bezpieczeństwo. Bardzo rzadko podczas jego stosowania pojawiają się skutki uboczne takie jak wysypka, świąd czy duszności. Przy wystąpieniu którejś z tych reakcji, zaleca się przerwanie kuracji.
Czy krople na trawienie Iberogast mogą być stosowane u dzieci?
Tak, krople Iberogast mogą być stosowane u dzieci już powyżej 6-ego roku życia. Dzięki płynnej formie są lepiej tolerowane w tej grupie wiekowej niż inne preparaty w formie tabletek. Jednorazowa dawka u dzieci do 12-ego roku życia to 15 kropli, którą można powtarzać co 8 godzin.
Czy powinienem przyjmować Iberogast na czczo?
Lek Iberogast może być stosowany zarówno przed, jak i w trakcie posiłku. Odpowiednią liczbę kropli należy rozpuścić w niewielkiej ilości płynów – może być to woda, herbata lub sok, przy czym nie powinien być to sok grejpfrutowy, ponieważ może on zmniejszyć skuteczność działania leku. Przed użyciem zawsze należy wstrząsnąć buteleczkę z lekiem.