Spis treści
Opis Działanie Dawkowanie Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Skład Działania niepożądane
Opis Wskazania: -stany gorączkowe
-grypa
-przeziębienie
-bóle różnego pochodzenia (zwłaszcza głowy, stawów, mięśni, zębów, bóle reumatyczne)
-nerwobóle
-choroba reumatyczna
-zapobieganie zakrzepicy naczyń krwionośnych.
Działanie Kwas acetylosalicylowy działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Kwas askorbowy czyli witamina C jest niezbędna w procesach oksydoredukcyjnych, odpornościowych i detoksykacyjnych zachodzących w komórkach organizmu. Dodatek w leku witaminy C jest korzystny w przebiegu chorób przeziębienia, podczas których występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C.
Dawkowanie Dorośli: 1 -2 tabletki jednorazowo. Nie przekraczać
dawki 9 tabletek na dobę. Osoby w wieku podeszłym: 1-2 tabletki
jednorazowo. Nie przekraczać dawki 6 tabletek na dobę. Dzieci w wieku od 12 do 15 lat:
1 tabletka jednorazowo. Nie przekraczać dawki 6 tabletek na dobę. Lek
należy przyjmować po jedzeniu. Tabletkę musującą rozpuścić w szklance
wody, po rozpuszczeniu wypić. Kolejne dawki preparatu należy przyjmować w
odstępach co najmniej 4 godzinnych. Uwaga! Picie alkoholu podczas
leczenia zwiększa ryzyko podrażnienia błony śluzowej i niebezpieczeństwo
krwawień z przewodu pokarmowego. Uwaga! Jeżeli pomimo przyjmowania
leku dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej niż 5 dni lub gorączka
powyżej 3 dni należy zasięgnąć porady lekarza
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie Nadwrażliwość na salicylany, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub pozostałe składniki preparatu, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego, skaza krwotoczna i zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, kamica nerkowa, astma, obfite krwawienia miesiączkowe. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, przeciwzakrzepowe, sulfonamidy i doustne leki przeciwcukrzycowe, metotreksat oraz gdy stosujesz antykoncepcję metodą wkładki domacicznej. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W I i II trymestrze ciąży stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie stosować w III trymestrze ciąży. Lek może być stosowany doraźnie w czasie karmienia piersią po konsultacji z lekarzem.
Skład 1 tabl. zawiera: Kwas acetylosalicylowy 330 mg, kwas askorbowy (witamina C) 200 mg.
Działania niepożądane Sporadycznie: skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry, plamica barwnikowa).
Bardzo rzadko w przypadku osobniczej nadwrażliwości niedokrwistość hemolityczna, trombocytopenia, agranulocytoza, methemoglobinemia. Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby i/lub nerek.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Upsarin C – na co pomaga?
Upsarin C to tabletki musujące zawierające przede wszystkim kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę. Są skuteczne w leczeniu bólu różnego rodzaju: bólu zęba, głowy, mięśni, kostno-stawowego, czy bólów miesiączkowych. Ze względu na działanie przeciwgorączkowe, lek Upsarin C jest powszechnie stosowany również w czasie przeziębienia i grypy, kiedy pojawia się gorączka.
Upsarin C a Aspirin C – który lepszy?
Oba leki – Upsarin C i Aspirin C mają bardzo podobne składy. Aspirin C ma nieco większą dawkę aspiryny – 400 mg, w porównaniu z preparatem Upsarin C, który ma 330 mg. Nie jest to jednak bardzo znacząca różnica i wielu chorych nie odczuwa tego podczas ich stosowania. Asprin C ma również nieco większą zawartość witaminy C – 240 mg, w porównaniu z 200 mg, które znajdują się w leku Upsarin C.
Czy mogę stosować Upsarin C w ciąży?
Kwas acetylosalicylowy (aspiryna), zawarty w leku Upsarin C bardzo łatwo przechodzi przez łożysko. Dlatego żaden preparat z tą substancją nie powinien być stosowany w okresie ciąży. Jego przyjmowanie może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu. Zwiększa się ryzyko poronienia, a także pojawienia się wad przewodu pokarmowego i serca u dziecka. Upsarin C jest szczególnie przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Hamuje wówczas skurcze macicy, przez co opóźnia poród, a dodatkowo wydłuża okres krwawienia zarówno u dziecka jak i u matki. Jego stosowanie nie jest więc zalecane w ciąży, a szczególnie w ostatnim jej okresie.
Czy Upsarin C mocno drażni żołądek?
Aspiryna, znajdująca się w leku Upsarin C, jest powszechnie uważana za substancję szkodliwą dla naszych żołądków. W przypadku jednak tego preparatu, tabletki nie rozpadają się w żołądku. Mają postać musującą, którą należy rozpuścić w wodzie przed zażyciem. Dzięki temu skraca się czas przebywania w żołądku, a tym samym aspiryna krócej podrażnia błonę śluzową żołądka. Na tle innych preparatów z aspiryną, Upsarin C działa więc łagodniej w stosunku do naszego żołądka.