Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Ostrzeżenia
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisLek ma postać żelu, przeznaczonego do stosowania miejscowo na skórę.
WskazaniaDolegliwości wymagające miejscowego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego:
bóle towarzyszące chorobom układu mięśniowo-szkieletowego;
bóle pleców;
nerwobóle;
bóle pourazowe;
bóle w lekkich postaciach zapalenia stawów.
DziałanieIbuprofen należy do grupy niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w zmienionej zapalnie tkance.
DawkowanieLek stosować miejscowo na skórę.
Stosowanie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Należy wycisnąć około 3 cm żelu i delikatnie wsmarować w miejsce objęte dolegliwościami, aż do całkowitego wchłonięcia.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie stosować żelu:
jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku
jeśli pacjent ma choroby alergiczne skóry;
jeśli pacjent ma choroby zakaźne przebiegające ze zmianami skórnymi;
jeśli pacjent ma oparzenia skóry;
jeśli pacjent ma uszkodzenia skóry;
jeśli w przeszłości występował u pacjenta skurcz oskrzeli, nieżyt nosa i pokrzywka w związku z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
SkładIbuprofen
Działania niepożądaneJak każdy lek, Metafen żel Forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
- astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli lub duszność.
Zaburzenia żołądka i jelit
- ból brzucha,
- niestrawność.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
- wysypki różnego rodzaju,
- świąd,
- pokrzywka,
- obrzęk naczynioruchowy,
- martwica naskórka i rumień wielopostaciowy (rzadziej).
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
- zaburzenia skóry (np. zaczerwienienie) i mrowienie skóry występujące w miejscu podania leku,
- niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne.
W przypadku długotrwałego stosowania na dużych powierzchniach ciała
mogą wystąpić dodatkowe działania niepożądane: bóle i zawroty głowy,
zmiany w obrazie krwi (granulocytopenia, agranulocytoza), hiperurykemia a
ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, utrata łaknienia,
nawrót choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Podczas leczenia
ibuprofenem może wystąpić również uszkodzenie nerek, szczególnie u
pacjentów ze schorzeniami nerek.
OstrzeżeniaPodczas stosowania ibuprofenu należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy. Pacjentom chorym na astmę, którzy wcześniej nie przyjmowali kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zaleca się skontaktowanie z lekarzem przed zastosowaniem produktu leczniczego Metafen żel Forte. Stosowany miejscowo ibuprofen potencjalnie może powodować działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego. Mimo że ryzyko wystąpienia takich działań niepożądanych jest znacznie mniejsze niż po stosowaniu ibuprofenu doustnie, pacjenci z dolegliwościami przewodu pokarmowego powinni porozumieć się z lekarzem przed zastosowaniem produktu leczniczego Metafen żel Forte. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z produktem leczniczym. W przypadku wystąpienia zmian skórnych w miejscu stosowania, produkt należy odstawić. Ciężkie skórne działania niepożądane (SCAR – ang. severe cutaneous adverse reactions). Ciężkie skórne działania niepożądane (SCAR), w tym złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (TEN), polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (zespół DRESS) oraz ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP), mogące zagrażać życiu lub prowadzić do śmierci, były zgłaszane w związku ze stosowaniem ibuprofenu. Większość z tych reakcji wystąpiła w ciągu pierwszego miesiąca. Jeżeli objawy przedmiotowe i podmiotowe świadczą o wystąpieniu tych reakcji, należy natychmiast odstawić ibuprofen i rozważyć zastosowanie alternatywnego leczenia (stosownie od przypadku). Podczas długotrwałego wmasowywania w skórę zaleca się założenie rękawiczek ochronnych. Produktu leczniczego nie należy stosować częściej, niż co 4 godziny i nie więcej niż 3 razy na dobę. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że leczenie dotyczy właśnie rąk. Jeżeli po upływie 2 tygodni stosowania produktu leczniczego objawy nie ustąpią lub zaostrzą się, należy zasięgnąć porady lekarza. Stężenie ibuprofenu osiągane w krążeniu układowym po miejscowym zastosowaniu żelu jest mniejsze niż po przyjęciu doustnym. Jednakże, ponieważ ibuprofen stosowany doustnie może pogorszyć istniejącą niewydolność nerek, pacjenci z chorobami nerek w wywiadzie powinni zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem produktu leczniczego Metafen żel Forte. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne obszaru leczonego ze względu na możliwość wystąpienia reakcji fototoksycznej.
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.